Chov motýlů
V této sekco Vám poradím, jak správně postupovat při chovu motýlů.
Pokud se rozhodneme začít chovat určitý druh nebo druhy motýlů, je důležité si o svém druhu vyhledat co nejvíce informací, tak abychom mohli předpokládat jeho chování, při přechodu všech vývojových stupňů, je důležité si zjistit, jaká je mateřská rostlina chovaného motýla a jaké podmínky potřebuje k životu a rozmnožování.
Vajíčka: Máme-li vajíčka motýla, je nutné vědět, kdy se z nich vylíhnou malé housenky. Vajíčka umístíme do petriho misky, jejíž dno pokryjem savý, papírem. Vajíčka musí mít dostatečnou vlhkost, aby nedošlo k jejich vyschnutí, ale musíme zajistit také větrání, aby nedošlo k plesnivění. Nesmíme je vystavovat přímému světlu.
Housenky: Z počátku je dobré chovat malé housenky v petriho miskách. Housenkám pravidelně doplňujeme potravu a čistíme vnitřek misky od trusu. Petriho miska
Při postupném růstu housenek jim musíme také přizpůsobovat prostředí. Větší housenky přendáme do akvária nebo plastových nádob určených pro přechovávání potravin. Housenky se mohou chovat též v housenících. Housenkám neustále zajišťujeme čerstvou potravu a čistotu na dně. Je dobré housenky rozdělit na několik skupin např. po pěti. Aby při špatné péči nebo vzniku nemoci se nenakazily všechny. Housenky nevystavujeme přímému světlu a při chovu exotických housenek je nutná také zvýšená teplota. Při dodržování těchto pravidel by se většina housenek měla zakuklit.
Kukly: Po zakuklení se staráme o to, aby měly kukly dostatečnou vlhkost a rozprašujeme na ně vodu (klasickým rozprašovačem na kytky) Toto děláme 2x denně. Některé kukly se líhnou brzy a jiné přezimují. Kukly máme umístěné v houseníku a zajišťujeme jim klid hlavně ve dnech, kdy čekáme líhnutí a ve dnech následujících, tak raději s houseníkem nehýbeme. Dobu líhnutí můžeme ovlivnit tím, že přezimující kukly přeneseme z venku dovnitř a tím změníme teploty. Motýl vnímá změnu a líhne se.
Rozmnožování motýlů v zajetí: Některé druhy vyžadují speciální podmínky a u některých se nevydaří vůbec. Dobré je načasovat líhnutí motýlů k páření, kdy se běžně líhnou v přírodě. Můžeme zvyšovat šanci na rozmnožení větším počtem kukel.